Jak Harry Potter zawładnął światem?

Czy zastanawiałeś się kiedykolwiek, dlaczego seria książek J.K. Rowling o młodym czarodzieju, Harrym Potterze, wciąż zachwyca nowe pokolenia? Nie tylko nowych czytelników przybywa, ale również jest ogromna rzesza fanów, którzy razem z Harrym dojrzewali, czekali na nowe książki, następnie na ich ekranizacje, a teraz na każdą nową informację powiązaną z tą sagą. Harry Potter jest fenomenem na skalę światową i nie bez powodu!

Świat pełen magii!

Jednym z czynników, które złożyły się na sławę Harry’ego Pottera jest magiczny świat, w którym żyje bohater. Tajemniczy, stary zamek, pełen ukrytych korytarzy i przejść, które każdego dnia prowadzą gdzie indziej. Trójgłowe psy, jednorożce, smoki czy stworzenia, którym niewiele brakuje do ludzi, a żyją w odosobnieniu, tworząc swoje własne społeczności i prawa. Do tego jeszcze bohater, który o niczym nie ma pojęcia, więc sam musi poznawać ten świat od podstaw, a dzięki temu młody czytelnik może spokojnie poznawać ten świat razem z nim. Młodzi bohaterowie, którzy dopiero się uczą, sprawiają, że łatwiej jest z nimi zżyć i przeżywać to, co właśnie się dzieje w książce.

Teorie fanowskie, które jednoczą czytelników

W siedmiotomowym cyklu książek pojawia się wiele postaci, magicznych przedmiotów czy legend, które nie zawsze dostały tyle uwagi, ile zasługują. Uważny czytelnik bez większego problemu znajdzie nieścisłości i luki fabularne. Te dwa aspekty przyczyniły się do powstania tak dużej społeczności fanów, którzy wspólne omawiali teorie spiskowe, łączyli z pozoru odrębne fakty. Inni zaś zaczęli pisać swoje pierwsze opowiadania — rozwijali historię Huncwotów, wyobrażali sobie życie dzieci Harry’ego Pottera, dawali uwagę tym, dla których zabrakło miejsca w kanonie lub sami tworzyli swoją historię jako ucznia Hogwartu.

W tym roku mija 25 lat od premiery “Harry Potter i Kamień Filozoficzny” w oryginale, a wciąż można znaleźć nowe teorie spiskowe dotyczące fabuły, pojawiają się nowe historie pisane przez fanów, a osoby, które dojrzewały wraz z głównymi bohaterami, pokazują świat magii swoim dzieciom.