Włoski bestseller dla młodzieży

Kim jest Federico Moccia? To włoski pisarz oraz scenarzysta od lat zajmujący się tworzeniem historii dla dzieci i młodzieży. Jednak nazwisko to nie byłoby tak znane, gdyby nie pewna historia, która przyniosła mu międzynarodową sławę. Mało brakowało, aby książka Trzy metry nad niebem – Tania Książka wcale się nie ukazała. Podobnie, jak w przypadku J.K. Rowling i Harry’ego Pottera większość wydawnictw odrzucała debiut Mocciego, twierdząc, że opowieść tego typu się nie sprzeda. Jak jednak wiemy, stało się inaczej, a debiutancka powieść szybko zamieniła się w bestsellerowy cykl.

Od książki do filmu

Interesujące jest to, że choć Federico Moccia jest obecnie znanym pisarzem, tak sama seria znana jest bardziej ze swojej adaptacji filmowej, aniżeli z literackiego pierwowzoru. Trzy metry nad niebem to książka, która opowiada historię szesnastoletniej i naiwnej Babi. Dziewczyna pochodzi z zamożnej rodziny, jest inteligentna i nie ma problemów z nauką. Pewnego razu na jej życiowej drodze pojawia się Step. Chłopak jest zupełnym przeciwieństwem młodej Babi. To agresywny, często niepanujący nad swoimi emocjami młody mężczyzna, który nie ma bogatej rodziny i ze wszystkim musi radzić sobie sam. Jak możemy się domyślać, dwójka ta początkowo nie zapała do siebie sympatią. Szczególną osią niezgody okaże się status materialny, wykształcenie oraz bańka społeczna, z której oboje pochodzą. Po czasie, gdy Babi ze Stepem poznają się nieco bliżej, zauważą, że to, kim są, nie jest definiowane przez to skąd pochodzą lub ile pieniędzy mają w portfelu, ale co noszą w swoich sercach.

Porywająca i gwałtowna pierwsza miłość


Babi i Step po wielu kłótniach i różnicach zdań zakochują się w sobie. Jak na pierwszą miłość przystało, jest to uczucie gwałtowne, intensywne i wyczerpujące. Co jednak ciekawe, dwójka ta nie wypala się na tym uczuciu, a zaczyna uczyć od siebie. Trzy metry nad niebem to świetna historia o pierwszym uczuciu, ale i zrozumieniu tego, dlaczego czujemy i co możemy z tego wyciągnąć. To świetna seria dla nastolatków.